Jak pracovat se svou myslí a zvrátit panickou poruchu?
Úzkosti a panické poruchy dokážou paralyzovat jako temný mrak, který se nad námi neúprosně vznáší a brání nám vychutnat si radosti ze života. Dlouhá léta jsem žila ve stavu, kdy se radost zdála být vzdáleným snem, zatímco jsem bojovala každý den o přežití. Cítila jsem se jako vězeň ve vlastním těle, bez možnosti útěku, zatímco mé myšlenky mi vnucovaly pocit, že tyto stavy jsou nenapravitelné. Ale i v této temnotě existuje světlo naděje – cesta, která nás dovede k osvobození, a klíčem k úspěchu je naše mysl.
Ale, pozor! Základem této cesty je CHTÍT se změnit. Musíte být připraveni na to, že to není jednoduché a rozhodně to netrvá pár dní. Možná to zabere týdny, měsíce nebo dokonce roky. Uvědomte si, kolik let jste strávili nepracováním na sobě – nemůžete očekávat, že se vše změní přes noc. Je to jako chodit do posilovny – výsledky nedostanete, pokud nebudete důslední a nebudete se snažit.
Smutné je, že v dnešní době lidé investují obrovské úsilí a peníze do toho, aby vypadali perfektně, zatímco duše trpí, protože ta enormní touha za dokonalostí zevnější, většinou odráží jejich skryté trauma. Jak tedy pracovat se svou myslí, krok za krokem?
1. Zvědomění myšlenek
Začněme u základů: uvědoměním si svých myšlenkových vzorců. Naše mysl často vytváří negativní myšlenky, které nás svazují a ochromují. Představte si, že jste na palubě lodi v bouři, která se zdá být neúprosně silná a vaše mysl vám začne vykreslovat všechny možné scénáře, které se mohou stát.
Vezměte si do ruky "deník myšlenek", ve kterém si zapisujte, co se vám honí hlavou, když se cítíte úzkostně nebo máte z něčeho strach. Zapište si každou myšlenku, která vám běží hlavou. Jaké katastrofické scénáře se vám objevují? Je vaše mysl extrémně negativní? Ve všem vidí hrozbu a možnost selhání? V tom případě jste v kolotoči negace a tuto mysl musíme obrátit.
Uvědomte si, že právě nyní máte možnost stát se kapitánem své lodi a rozhodovat o tom, kam míříte nebo můžete propadnout panice, že na té lodi určitě umřete a živit představu o tom, že to nemůže dopadnou dobře. Co si vyberete? Určitě stát se kapitánem a to je tedy ta práce s vaší myslí. Vaše mysl není skutečnost, je to jen souhra nabídnutých myšlenek a je na vás, kterým myšlenkám dáte pozornost.
2. Přehodnocení negativních myšlenek
Jakmile začnete identifikovat a chápat tyto myšlenky, je čas na jejich přehodnocení. Ptejte se sami sebe: "Jaké důkazy podporují tuto myšlenku?" a "Je tato myšlenka skutečně pravdivá?" Možná zjistíte, že mnoho z vašich strachů je postaveno na nepodložených domněnkách. Nenechte se strhnout svými negativními myšlenkami! Přetvořte je – pokud vás napadá myšlenka "zase mi dnes určitě bude špatně", nahraďte ji myšlenkou "dnes se mohu cítit lépe, pokud se soustředím na pozitivní stránky svého dne."
3. Praktikování mindfulness
V momentě, kdy se úzkostné myšlenky začnou převalovat jako přílivové vlny, můžete se uchýlit k praktikování mindfulness. Tato technika vám pomůže zklidnit mysl a přitáhnout vás zpět do přítomnosti – tam, kde není místo pro strach a úzkost. Uvědomte si, kde je vaše mysl celý den, v minulosti nebo budoucnosti a zde je to orná půda pro úzkost. Zkuste jednoduché dechové cvičení: najděte klidné místo, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Sledujte, jak vzduch vstupuje a vychází z vašeho těla. Uvědomte si, že jste v bezpečí, a že úzkost je jen dočasná iluze. Tento stav jste zažili už tolikrát, tak proč stále nevěříte tomu, že vám tento negativní příběh nabízí jen vaše mysl?
4. Vytvoření pozitivních návyků
Naše myšlenky a emoce jsou formovány našimi každodenními návyky. Přemýšlejte o aktivitách, které vám přinášejí radost a klid – ať už je to čtení, procházky přírodou, cvičení nebo meditace. Upravte svou denní rutinu tak, abyste zahrnuli tyto pozitivní činnosti, které vás naplňují a pomáhají uvolnit stres. Pokud nebudete aktivně tvořit své dny, úzkosti se mohou vrátit s pomstou. Určitě mi budete tvrdit, že to nedokážete nebo že na to nemáte čas. Ano prosím, je to vaše volba, když si nenajdete chvilku času nebo nechcete sebrat svou sílu, tenhle stav zvrátit. Nebudu vás přesvědčovat o opaku. Pokud chcete žít tak, jak jste žili doposud, pokračujte stejně. Pokud tak nechcete žít, tak měňte a tvořte jinak svůj život.
5. Otevřenost k emocím
Nenechte se zmást představou, že emoce, i ty negativní, jsou špatné. Je důležité si uvědomit, že všechny emoce, včetně úzkosti a paniky, jsou součástí lidské zkušenosti. Nepotlačujte je – přijměte je. Dovolte si prožít tyto pocity, ale nezapomeňte, že mají svůj čas a místo. V okamžiku, kdy se naučíte tyto emoce pozorovat, ztratí na síle a nebudou vás již paralyzovat. Takže pokud pocítíte strach, nepotlačujte ho. Prostě si přiznejte, že se něčeho bojíte. Zapište si čeho. Např. bojím se, že když půjdu ven, tak zkolabuju nebo umřu. Budu k vám zcela tvrdá a upřímná. To, že zkolabujete nebo umřete doma, je nějakým způsobem výhodnější nebo lepší? Ne. Je to naprosto shodné, tak běžte ven, i kdyby jen pár metrů od domu, ať svou mysl učíte, že se nic nestalo. Nikdo neumřel a nikdo nezkolaboval. Možná budete pociťovat úzkost a dostanete se do panického záchvatu. Ano, bojíte se ho, ale i ten panický záchvat doma přichází, ale z domu přece neutečete, že? Takže prožijte tyto své emoce strachu. To je nesmírně důležité i před panických záchvatem neutíkat. Jeho intenzita slábne, jakmile si jej zvědomíte, musíte svou mysli přesvědčit, že je to opět záchvat, že už to znáte a nyní ho máte pod kontrolou a víte krok za krokem, jak bude probíhat. Nesahejte okamžitě po prášku na uklidnění, ale prožijte ty emoce. Dejte si na hodinkách časomíru 20min a uvidíte, že slábne a poté již není třeba si vzít prášek. Gratuluji vám, právě jste zvládnuli důležitý krok. Zažila jsem stovky záchvatů a jejich síla se zmírňovala, jakmile jsem jim přestala dávat takovou váhu. Věděla jsem, že je to zase on a věděla jsem, jak s ním pracovat. A ano mysl vás přesvědčuje, že teď je to jiné, že nyní to je horší a určitě je to infarkt nebo něco jiného. Kolikrát vám to vaše mysl již řekla? Kolikrát se to stalo? Takže je důležité emoce prožívat, nepotlačovat, nesnažit se je vymazat. Jakmile je budete potlačovat, budou jako tikající bomba. A právě tou bombou jsou panické záchvaty. Vaše tělo už neví, jak ty emoce z vás dostat. Takže panická porucha vás nepřišla zničit, ale zachránit. Jakmile toto pochopíte, nebudete ji vnímat, jako toho nepřítele, ale přítele, který vás přišel zachránit před vlastním sebezničením.
Práce se svou myslí a aktivní zapojení do procesu seberozvoje jsou klíčové pro zvrácení úzkostí a panické poruchy. Uvědomění si vlastních myšlenkových vzorců, jejich přehodnocení, praktikování mindfulness a vytváření pozitivních návyků vám mohou přinést klid a stabilitu. Ale pamatujte – pokud se rozhodnete ignorovat svou mysl a nepodniknete žádné kroky k jejímu uzdravení, může vás strhnout do hloubky beznaděje. Každý krok, i ten zdánlivě nejmenší, je důležitou součástí cesty k duševní pohodě. Věnujte čas sobě a svému zdraví, a nikdy nezapomínejte, že začít hledat pomoc je prvním, odvážným krokem k uzdravení. Dovolte si opět zažít radost a svobodu. Jsou přímo na dosah vašich rukou.
Petra
